Zakład Pracy Chronionej - Gdańsk Oliwa




Projekt zakładu pracy chronionej w zabytkowej dzielnicy Gdańska - Oliwie, przy skrzyżowaniu ulic Ceynowy i Grunwaldzkiej. Obiekt położony jest przy jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych Gdańska - w pobliżu zlokalizowane są pętla tramwajowa, duży przystanek autobusowy, stacja SKM i dworzec kolejowy Oliwa. Ulica Grunwaldzka jest najważniejszą ulicą zbiorczą, nie tylko dla Gdańska, ale również w skali aglomeracji. Ze względu na ruchliwość ulicy Grunwaldzkiej, wjazd na działkę zaplanowano od ulicy Ceynowy. Bus dowożący pracowników do obiektu dwa razy dziennie zatrzymuje się na bezpiecznym miejscu parkingowym. Miejsca postojowe zaprojektowano na tyłach działki, bezpiecznie odgrodzone od ruchliwej ulicy zabudową. Zlokalizowano tam również obiekty małej architektury i zielony skwerek. Obiekt zaprojektowano z myślą o 500 użytkownikach, pracujących na dwie zmiany w ciągu dnia. Po godzinach pracy obiekt może spełniać funkcje budynku wystawowego czy konferencyjnego.
Główną ideą budynku było jak najpełniejsze dostosowanie pomieszczeń i przestrzeni komunikacyjnej do potrzeb niepełnosprawnych, przy jednoczesnej fleksybilności miejsc pracy.
Obiekt posiada dwa główne wejścia - jedno od ulicy Grunwaldzkiej, przeznaczone dla głównie dla odwiedzających, gości, pracowników docierających do obiektu samodzielnie lub klientów usług zlokalizowanych w parterze. Drugie wejście, skierowane na plac na tyłach działki, pozwala osobom o różnym stopniu niepełnosprawności, dojeżdżającym do obiektu specjalnym busem, na bezpieczne dotarcie do pracy.
Na parterze zaprojektowano duży hol wystawowy, dający możliwości zaprezentowania prac wykonywanych
w obiekcie, czy informacji o konferencjach w przypadku wykorzystania obiektu po godzinach pracy. Na tym samym poziomie zlokalizowano mały punkt gastronomii (bar sałatkowy, kawiarnia, świeże soki), skierowany zarówno do użytkowników budynku jak i do pieszych poruszających się po ul. Grunwaldzkiej. Na piętrach znajdują się sale pracy, przedzielane mobilnymi ściankami działowymi, dającymi możliwość dostosowania pomieszczenia do ilości pracowników lub liczby gości.
Obiekt zaprojektowano w konstrukcji stalowej w fasadzie materiały to mobilne panele z matowego szkła mlecznego, zamocowane na stalowych belkach w kontrastującym ciemnoszarym kolorze.

Politechnika Gdańska
Wydział Architektury i Urbanistyki
Katedra Architektury Morskiej i Przemysłowej
projekt semestralny
prowadzący: dr hab. inż. arch. Krystyna Pokrzywnicka
sem. VI rok akad. 2004/2005

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz