Amfibisch Leben




Amfibisch Leben - projekt osiedla wielorodzinnego w Almere, Holandia

Koncepcja architektoniczno - urbanistyczna na rozbudowę satelity Amsterdamu - Almere. Miasto Almere zajmuje 8 miejsce pod względem wielkości w Holandii, licząc 176,352 mieszkańców. Miasto powstało w 1975 w odległości ok. 25 km od Amsterdamu, w wyniku polityki „odzyskiwania lądu z morza” i osuszania podmokłych terenów, tworząc w ten sposób kolejne osiedle mieszkaniowe dla pracujących w stolicy Holandii. Od lat 80tych w dzielnicy zaszło niewiele zmian, zarówno architektonicznych jak i urbanistycznych.
Nowy projekt urbanistyczny ma na celu wprowadzenie nowej jakości architektonicznej, ożywienie malowniczo położonych, lecz „martwych” terenów miasta.

Główna ideą projektu było połączenie istniejącej zabudowy z nową oraz zintegrowanie ich z naturą. Osiągnięto to za pomocą „zielonych klamer”, wychodzących prostopadle od nadwodnej alei w głąb miasta, docierając aż do obecnych terenów zielonych. Przedłużono główne osie komunikacji kołowej, rozszerzając również komunikację publiczna na nowo planowane tereny (autobus miejski), a z największego placu miasteczka wyprowadzono pieszy skwer wchodzący w głąb wody. Pomosty nowego osiedla dostępne są dla ogólnego ruchu, pieszego, kołowego i rowerowego. Zakończone ciekawie ukształtowanymi schodkami w newralgicznych punktach, stwarzają możliwość spędzenia czasu na skraju morza, pozostając w kontakcie z miastem. Projekt oferuje dwa typy zabudowy - modularne budynki zabudowy wielorodzinnej oraz jednorodzinne domki pływające. Każde z mieszkań ma możliwość dostępu do wody.

MODULARNA ZABUDOWA WIELORODZINNA

Zabudowa wielorodzinna nowego osiedla nawiązuje do nowoczesnych trendów holenderskich. Całość powstała z modularnych elementów 300x900 (moduły ACD) lub 800x900 (moduł B). Proste podziały poszczególnych modułów dają szerokie możliwości aranżacyjne, a co za tym idzie, duża liczbę wzajemnej kombinacji „klocków”. W wyniku „zabawy w „Tetris” powstaje szereg mieszkań, o różnej kubaturze, od 36 m2 - pojedynczy moduł, po 144 m2- 4 moduły, dostosowanej do potrzeb użytkowników. I tak moduły A i B zawierają schody, dając możliwość wielopoziomowego łączenia (max. do 2 pięter). Moduł B został zaprojektowany jako garaż na jeden samochód , pozostałą przestrzeń modułu można zagospodarować jako taras lub pokój dzienny. Moduł D jest modułem parterowym, zaprojektowanym z myślą o osobach z ograniczonymi możliwościami ruchu.
Działki budowlane mają różną wielkość, jednak każda z nich posiada dostęp do wody, a co za tym idzie, możliwość zaparkowania jachtu czy łódki. Połączenia między poszczególnymi pomostami zostały tak zaprojektowane, aby każde mieszkaniec mógł bez przeszkód zaparkować „pod oknem” swoją łódkę. Dodatkowo 40 % mieszkań posiada garaż na łódź, z bezpośrednim dostępem z wnętrza domu.
Budynki wykonane są w technologii żelbetowej. Północne i południowe fasady , otwarte na wodę lub ulicę, są przeszklone i częściowo przykryte drewnianymi, pionowo podzielonymi lamelami. Podział mieszkań widoczny jest właśnie dzięki kolorystyce poszczególnych lameli, utrzymanej w ciepłej, kontrastującej z otaczającą wodą, tonacji.

Universität Stuttgart
Fakultät für Architektur und Stadtplanung
SI - Städtebau Institut
projekt semestralny: „Amphibisch Leben“
prowadzący: prof. Helmut Bott, Singrid Busch, Michael Hecker
w ramach programu wymiany SOKRATES/ERASMUS
semestr letni 2006
projekt we współpracy z Anną Sulima - GIllow

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz